Najpopularniejsze mity na temat pozycjonowania stron internetowych

Odkąd strony internetowe stały się podstawowym narzędziem marketingowym, konieczne stało się ich pozycjonowanie. Niestety w ciągu ostatnich lat zrodziło się wiele mitów, które koniecznie trzeba obalić, aby nasze działania związane z SEO przynosiły zamierzone efekty.

MIT 1 — optymalizacja nie jest ważna

To mit, w który nie można wierzyć. Jeśli nie zadbasz o odpowiednią optymalizację swojej witryny, nie możesz spodziewać się, że Twoja strona znajdzie się w czołówce wyników wyszukiwania.

Zła optymalizacja lub jej brak sprawi, że Google niekorzystnie oceni Twoją stronę. Bez optymalizacji strona prawdopodobnie będzie miała złą nawigację, co utrudni przeglądanie jej użytkownikom, treści będą miały niższą jakość i  nie będą dopasowane do wybranych słów kluczowych, a sama witryna będzie posiadać różnego rodzaju błędy.

 

MIT 2 — wygląd strony nie jest ważny dla Google

Co ciekawe wygląd strony jest częścią tak zwanego UX, czyli User Experience. Razem z łatwością przeglądania strony, funkcjonalnością menu, czy choćby komunikatywnością, tworzą kolejny czynnik, który staje się coraz istotniejszy dla wyszukiwarki Google. Dlatego tej kwestii również nie możesz zignorować.

 

MIT 3 — pierwsze miejsce w wyszukiwarce sprawia, że można wstrzymać dalsze działania SEO

Pozycjonowanie witryny internetowej to praca, która nigdy się nie kończy. Nawet kiedy uda nam się zdobyć pierwszą pozycję, to następnie trzeba nadal wykonywać bardzo dużo pracy, aby ją utrzymać. Jakikolwiek przestój lub zaniechanie kontroli nad optymalizacją, np. linków, będzie jedynie szansą dla konkurencji, aby nas zdetronizować.

 

MIT 4 — Pozycjonowanie lokalne może wykonać każdy bez dużego wysiłku

Każdy kto, kiedykolwiek zajmował się pozycjonowaniem swojej witryny internetowej, wie, że ta praca wymaga dużej wiedzy i zaangażowania. Osoba bez doświadczenia i niezbędnej (praktycznej!) wiedzy, nie jest w stanie wspiąć się na szczyt Google. Jednak poświęcając trochę czasu na zdobycie odpowiedniej wiedzy, możliwe staje się znacznie szybsze zdobycie wysokich wyników wyszukiwania w przypadku fraz kluczowych o niskiej konkurencyjności. Dotyczy to również szczegółowych słów kluczowych powiązanych z lokalizacją firmy, np. rodzaj produktu + Trójmiasto.