Cena pozycjonowania – od czego zależy?

Coraz więcej firm z różnych branż decyduje się na pozycjonowanie strony internetowej. Przy wyborze agencji marketingowej, wiele z nich kieruje się wyłącznie ceną. Jednak jak często pokazuje życie, najtańsze rozwiązania nie zawsze są najlepsze. Szczególnie w przypadku pozycjonowania – cena zależy w jego przypadku od kilku czynników, które mogą mieć wpływ na skuteczność działań. O czym pamiętać przy wyborze oferty firmy pozycjonującej?

Konkurencyjność branży

W przypadku silnie konkurencyjnych branż, o najwyższe pozycje w Google stara się jednocześnie kilka lub kilkanaście firm. Im więcej konkurentów do pokonania, tym więcej czasu czasu – a zatem i pieniędzy – wymaga pozycjonowanie strony.

Liczba słów kluczowych

Najczęściej firmy decydują się na pozycjonowanie strony na co najmniej 10 fraz. W niektórych przypadkach, na przykład sklepów internetowych z szerokim asortymentem, liczba słów kluczowych może być kilkukrotnie wyższa. Wtedy cena pozycjonowania proporcjonalnie wzrasta.

Potencjał pozycjonowanej strony

Na cenę pozycjonowania wpływa także kondycja strony. Pozycjonowanie witryny uzależnione jest bowiem od tego, jak długo funkcjonuje ona w sieci, czy była karana przez Google, czy treści na niej są unikalne, czy jest odpowiednio zoptymalizowana oraz jak często jest aktualizowana.

Czas trwania umowy

Cena usług agencji marketingowej zależy również od okresu, na który zawarta została umowa. Naturalnie, im dłuższa umowa, tym cena pozycjonowania jest niższa. Wynika to z faktu, że skuteczne pozycjonowanie strony wymaga długofalowych działań, które na początku wymagają więcej czasu i wysiłku.